Sphinx - en to el translation catalogue (591 entries)

en: 
    Generate ReStructuredText using autosummary directives.
    
    sphinx-autogen is a frontend to sphinx.ext.autosummary.generate. It generates
    the reStructuredText files from the autosummary directives contained in the
    given input files.
    
    The format of the autosummary directive is documented in the
    ``sphinx.ext.autosummary`` Python module and can be read using::
    
      pydoc sphinx.ext.autosummary
el: 
    Δημιουργία ReStrucuredText χρησιμοποιώντας τις οδηγίες autosummary.
    
    Το sphinx-autogen αποτελεί ένα πρόσθιο εργαλείο για το sphinx.ext.autosummary.generate. Δημιουργεί 
    τα αρχεία reStructuredText από τις οδηγίες autosummary οι οποίες περιλαμβάνονται στα 
    παραδοθέντα αρχεία εισόδου.
    
    Η μορφή της οδηγίας autosummary τεκμηρειώνεται στο 
    δομοστοιχείο ``sphinx.ext.autosummary``  της Python και μπορεί να αναγνωστεί χρησιμοποιώντας το :: 
    
    pydoc sphinx.ext.autosummary

en: 
    Generate required files for a Sphinx project.
    
    sphinx-quickstart is an interactive tool that asks some questions about your
    project and then generates a complete documentation directory and sample
    Makefile to be used with sphinx-build.
el: 
    Δημιουργία απαιτούμενων αρχείων για ένα έργο Sphinx.
    
    Το sphinx-quickstart είναι ένα διαδραστικό εργαλείο το οποίο κάνει κάποιες ερωτήσεις για το δικό σας 
    έργο και μετά δημιουργεί έναν πλήρη κατάλογο τεκμηρίωσης και δείγμα 
    Makefile για να χρησιμοποιηθεί με το sphinx-build.

en: 
    Look recursively in <MODULE_PATH> for Python modules and packages and create
    one reST file with automodule directives per package in the <OUTPUT_PATH>.
    
    The <EXCLUDE_PATTERN>s can be file and/or directory patterns that will be
    excluded from generation.
    
    Note: By default this script will not overwrite already created files.
el: 
    Αναζητήστε αναδρομικα σε <MODULE_PATH>για δομοστοιχεία Python και πακέτα και δημιουργήστε 
    ένα αρχείο reST με οδηγίες automodule για κάθε πακέτο στο <OUTPUT_PATH>.
    
    Τα <EXCLUDE_PATTERN>μπορεί να αποτελούν αρχεία ή/και σχέδια καταλόγων τα οποία θα 
    εκτελεστούν κατά τη δημιουργία.
    
    Σημείωση: από προεπιλογή αυτό το σενάριο δεν θα αντικαταστήσει τα ήδη δημιουργημένα αρχεία.

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through (pdf)latex
    (use `make latexpdf' here to do that automatically).
el: 
    Εκτελέστε 'make' σε αυτό τον κατάλογο για να εκτελέσετε αυτά μέσω του (pdf)latex
    (χρησιμοποιήστε το 'make latexpdf' εδώ για να το κάνετε αυτόματα).

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through makeinfo
    (use 'make info' here to do that automatically).
el: 
    Εκτελέστε 'make' σε αυτό τον κατάλογο για να εκτελέσετε αυτά μέσω του makeinfo
    (χρησιμοποιήστε το 'make info' εδώ για να το κάνετε αυτόματα).

en:  (deprecated)
el:  (αποσύρθηκε)

en:  (in
el:  (σε

en: "::" in automodule name doesn't make sense
el: "::" στο όνομα automodule δεν βγάζει νόημα

en: "latex_documents" config value references unknown document %s
el: η τιμή παραμετροποίησης "latex_documents" κάνει αναφορά το άγνωστο κείμενο %s

en: "man_pages" config value references unknown document %s
el: η τιμή παραμετροποίησης "man_pages" κάνει αναφορά το άγνωστο κείμενο %s

en: "quiet" is specified, but any of "project" or "author" is not specified.
el: καθορίστηκε το "quiet", αλλά δεν καθορίστηκε είτε το "project" είτε το "author".

en: "texinfo_documents" config value references unknown document %s
el: η τιμή παραμετροποίησης "texninfo_documents" αναφέρεται σε άγνωστο κείμενο %s

en: %b %d, %Y
el: %d %B %Y

en: %d found
el: βρέθηκε %d

en: %d source files given on command line
el: τα αρχεία πηγής %d που δόθηκαν στη γραμμή εντολής

en: %s %s documentation
el: Τεκμηρίωση του %s - %s

en: %s (%s attribute)
el: %s (ιδιότητα της %s)

en: %s (built-in class)
el: %s (ενσωματωμένη κλάση)

en: %s (built-in variable)
el: %s (ενσωματωμένη μεταβλητή)

en: %s (class in %s)
el: %s (κλάση σε %s)

en: %s (directive)
el: %s (οδηγία)

en: %s (global variable or constant)
el: %s (καθολική μεταβλητή ή σταθερά)

en: %s (in module %s)
el: %s (στη μονάδα %s)

en: %s (module)
el: %s (μονάδα)

en: %s (role)
el: %s (ρόλος)

en: %s added, %s changed, %s removed
el: %s προστέθηκε, %s άλλαξε, %s απομακρύνθηκε

en: %s command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_%s setting
el: %s η εντολή %r δεν είναι δυνατό να εκτελεστεί (απαιτείται για μαθηματική απεικόνιση), ελέγξτε τη ρύθμιση imgmath_%s

en: %s is already assigned section numbers (nested numbered toctree?)
el: στο %s έχουν ήδη ανατεθεί αριθμοί τομέα (εμφωλιασμένο αριθμημένο toctree;)

en: %s is not a directory.
el: το %s δεν είναι κατάλογος.

en: %s() (%s class method)
el: %s() (μέθοδος κλάσης της %s)

en: %s() (%s method)
el: %s() (μέθοδος της %s)

en: %s() (%s static method)
el: %s() (στατική μέθοδος της %s)

en: %s() (built-in function)
el: %s() (ενσωματωμένη συνάρτηση)

en: %s() (class)
el: %s() (κλάση)

en: %s() (in module %s)
el: %s() (στη μονάδα %s)

en: '%s' is not a valid option.
el: Η '%s δεν είναι μία έγκυρη επιλογή.

en: '%s' is not a valid pyversion option
el: '%s' δεν αποτελεί μία έγκυρη επιλογή για pyversion

en: 'setup' as currently defined in conf.py isn't a Python callable. Please modify its definition to make it a callable function. This is needed for conf.py to behave as a Sphinx extension.
el: η 'παραμετροποίηση' σύμφωνα με τον τρέχοντα ορισμό στο conf.py δεν αποτελεί καλέσιμο. Παρακαλείσθε να τροποποιήσετε τον ορισμό ώστε να το κάνετε μία καλέσιμη συνάρτηση. Αυτό απαιτείται προκειμένου το conf.py να συμπεριφέρεται ως μία επέκταση Sphinx.

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
el: (Το <<original entry>> βρίσκεται στο %s, γραμή %d.)

en: (in %s v%s)
el: (στη %s έκδοση %s)

en: (in %s)
el: (στο %s)

en: , in
el: , στο

en: -A option argument must be in the form name=value
el: Το όρισμα -Α πρέπει να είναι της μορφής όνομα=τιμή

en: -D option argument must be in the form name=value
el: Το όρισμα -D πρέπει να είναι της μορφής όνομα=τιμέ

en: 4 column based index found. It might be a bug of extensions you use: %r
el: βρέθηκε ευρετήριο βασιζόμενο σε 4 στήλες. Μπορεί να αποτελεί σφάλμα της επέκτασης που χρησιμοποιείτε: %r

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
el: <h1>Όλες οι μονάδες για τις οποίες υπάρχει διαθέσιμος κώδικας</h1>

en: <h1>Source code for %s</h1>
el: <h1>Πηγαίος κώδικας για το %s</h1>

en: A bug report can be filed in the tracker at <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues>. Thanks!
el: Μία αναφορά σφάλματος μπορεί να υποβληθεί στον ινχηλάτη στο https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues>. Ευχαριστούμε!

en: About these documents
el: Σχετικά με αυτά τα κείμενα

en: An error happened in rendering the page %s.
    Reason: %r
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά τη σύνθεση της σελίδας %s.
    
    Αιτία %r

en: Any IDs not assigned for %s node
el: Κανένα ID δεν έχει ανατεθεί στο κόμβο %s

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Attention
el: Προσοχή

en: Author name(s)
el: Όνομα(τα) συγγραφέα

en: Author:
el: Συντάκτης:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
el: Αυτόματα παραγόμενη λίστα αλλαγών στην έκδοση %(version)s

en: Bases: %s
el: Βάσεις: %s

en: Builder %r already exists (in module %s)
el: Ο μεταγλωττιστής %r υφίσταται ήδη (στο δομοστοιχείο %s)

en: Builder class %s has no "name" attribute
el: Η κλάση μεταγλώττισης %s δεν έχει χαρακτηριστικό "name"

en: Builder name %s not registered
el: Το όνομα μεταγλωττιστή %sδεν είναι καταχορημένο

en: Builder name %s not registered or available through entry point
el: Το όνομα μεταγλωττιστή %s δεν είναι καταχωρημένο ή διαθέσιμο δια μέσου του σημείου εισαγωγής

en: Builtins
el: Ενσωματωμένες λειτουργίες

en: C API changes
el: Αλλαγές στο API της C

en: Cannot find source directory (%s)
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του καταλόγου πηγής (%s)

en: Cannot use "lineno-match" with a disjoint set of "lines"
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση "leneno-match" με ένα κομματιασμένο σετ απο "lines"

en: Cannot use both "%s" and "%s" options
el: Δεν είναι δυνατή η ταυτόχρονη χρήση των επιλογών "%s" και "%s"

en: Caution
el: Προσοχή

en: Changed in version %s
el: Άλλαξε στην έκδοση %s

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
el: Αλλαγές στην Έκδοση %(version)s &#8212'
    %(docstitle)s

en: Citation [%s] is not referenced.
el: Η παραπομπή [%s] δεν αναφέρεται.

en: Code author:
el: Συντάκτης κώδικα:

en: Collapse sidebar
el: Κλείσιμο πλαϊνής μπάρας

en: Complete Table of Contents
el: Πλήρης Πίνακας Περιεχομένων

en: Config value %r already present
el: Η τιμή παραμετροποίησης %r υφίσταται ήδη.

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Could not fetch remote image: %s [%d]
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη απομακρυσμένης εικόνας: %s [%d]

en: Could not fetch remote image: %s [%s]
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη απομακρυσμένης εικόνας: %s [%s]

en: Could not import extension %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εισαγωγή της επέκτασης %s

en: Could not obtain image size. :scale: option is ignored.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του μεγέθους της εικόνας. Η επιλογή :scale: θα αγνοηθεί.

en: Create Makefile? (y/n)
el: Δημιουργία Makefile; (y/n)

en: Create Windows command file? (y/n)
el: Δημιουργία αρχείου εντολών Windows; (y/n)

en: Creating file %s.
el: Δημιουργία αρχείου %s.

en: Danger
el: Κίνδυνος

en: Deprecated
el: Αποσύρθηκε

en: Deprecated since version %s
el: Αποσύρθηκε στην έκδοση %s

en: Domain %r is not registered
el: Ο τομέας %r δεν είναι καταχωρημένος

en: Encoding %r used for reading included file %r seems to be wrong, try giving an :encoding: option
el: Η κωδικοποίηση %r που χρησιμοποιήθηκε για την ανάγνωση του συμπεριληφθέντος αρχείου %r φαίνεται να είναι λανθασμένη, προσπαθήστε να δώσετε μία επιλογή :encoding:

en: Encoding error:
el: Σφάλμα κωδικοποίησης:

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error: an existing conf.py has been found in the selected root path.
el: Σφάλμα: ένα υπάρχον conf.py έχει βρεθεί στοn επιλεγμένο ριζικό κατάλογο.

en: Error: specified path is not a directory, or sphinx files already exist.
el: Σφάλμα: το καθορισθέν μονοπάτι δεν είναι κατάλογος, ή τα αρχεία sphinx υπάρχουν ήδη.

en: Error: the master file %s has already been found in the selected root path.
el: Σφάλμα: το κύριο αρχείο %s έχει ήδη βρεθεί στο επιλεγμένο ριζικό κατάλογο.

en: Event %r already present
el: Το συμβάν %r υπάρχει ήδη

en: Example
el: Παράδειγμα

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Exception occurred while building, starting debugger:
el: Παρουσιάστηκε εξαίρεση κατά τη μεταγλώττιση, εκκίνηση αποσφαλματιστή:

en: Exception occurred:
el: Εμφανίστηκε εξαίρεση:

en: Expand sidebar
el: Άνοιγμα πλαϊνής μπάρας

en: Extension options
el: Επιλογές επέκτασης

en: External Graphviz file %r not found or reading it failed
el: Το εξωτερικό αρχείο Graphviz %r δεν βρέθηκε ή απέτυχε η ανάγνωσή του

en: Failed to read build info file: %r
el: Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου πληροφοριών μεταγλώττισης: %r

en: Failed to scan documents in %s: %r
el: Αδυναμία σάρωσης εγγράφων σε %s: %r

en: Failed to write build info file: %r
el: Αδυναμία εγγραφής του αρχείου πληροφοριών μεταγλώττισης: %r

en: Fig. %s
el: Εικ. %s

en: File %s already exists, skipping.
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη, παραλείπεται.

en: Finished: An initial directory structure has been created.
el: Ολοκλήρωση: μία αρχική δομή καταλόγου δημιουργήθηκε.

en: Footnote [#] is not referenced.
el: Η υποσημείωση [#] δεν αναφέρεται.

en: Footnote [%s] is not referenced.
el: Δεν υπάρχει αναφορά για την υποσημείωση [%s].

en: Footnotes
el: Σημειώσεις υποσέλιδου

en: Full index on one page
el: Πλήρες ευρετήριο σε μία σελίδα

en: General Index
el: Κεντρικό Ευρετήριοο

en: Global Module Index
el: Καθολικό Ευρετήριο Μονάδων

en: Go
el: Πάμε

en: Graphviz directive cannot have both content and a filename argument
el: Η οδηγία Graphviz δεν είναι δυνατό να περιλαμβάνει και περιεχόμενο και ένα όρισμα ονόματος αρχείου

en: Hide Search Matches
el: Απόκρυψη Ευρεθέντων Αναζητήσεων

en: Hint
el: Συμβουλή

en: Ignoring "graphviz" directive without content.
el: Η οδηγία χωρίς περιεχόμενο "graphviz" θα αγνοηθεί.

en: Important
el: Σημαντικό

en: Include file %r not found or reading it failed
el: Το συμπεριληφθέν αρχείο %r δεν βρέθηκε ή απέτυχε η ανάγνωσή του

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Index &ndash; %(key)s
el: Ευρετήριο &ndash; %(key)s

en: Index pages by letter
el: Σελίδες ευρετηρίου ανά γράμμα

en: Indicate which of the following Sphinx extensions should be enabled:
el: Υποδείξτε ποιά απο τις ακόλουθες επεκτάσεις Sphinx πρέπει να ενεργοποιηθούν:

en: Indices and tables:
el: Ευρετήρια και πίνακες:

en: Invalid caption: %s
el: Ανέγκυρη λεζάντα: %s

en: Invalid date format. Quote the string by single quote if you want to output it directly: %s
el: Ανέγκυρος τύπος ημερομηνίας. Τοποθετείστε στη στοιχειοσειρά μονά εισαγωγικά εάν θέλετε να το εξάγετε απευθείας: %s

en: Invalid math_eqref_format: %r
el: Ανέγκυρο math_eqref_format: %r

en: Invalid template variable: %s
el: Ανέγκυρη μεταβλητή προτύπου: %s

en: Keyword Arguments
el: Ορίσματα λέξης-κλειδί

en: LaTeX command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_latex setting
el: Η εντολή LaTex %r δεν είναι δυνατό να εκτελεστεί (απαιτείται για απεικόνιση μαθηματικών), ελέγξτε τη ρύθμιση imgmath_latex

en: Last updated on %(last_updated)s.
el: Τελευταία ενημέρωση στις %(last_updated)s.

en: Library changes
el: Αλλαγές βιβλιοθήκης

en: Line spec %r: no lines pulled from include file %r
el: Προσδιορισμός γραμμής %r: δεν ελήφθησαν γραμμές από το συμπεριληφθέν αρχείο %r

en: Listing %s
el: Λίστα %s

en: Look for any errors in the above output or in %(outdir)s/output.txt
el: Αναζητήστε οποιαδήποτε λάθη στο παραπάνω αποτέλεσμα ή σε %(outdir)s/output.txt

en: Makefile and Batchfile creation
el: Δημιουργία Makefile και Batchfile

en: Malformed option description %r, should look like "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" or "+opt args"
el: Λανθασμένη περιγραφή επιλογής %r, θα πρέπει να μοιάζει με "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" ή "+opt args"

en: Many math_renderers are registered. But no math_renderer is selected.
el: Πολλά math_renderers έχουν καταγραφεί. Αλλά δεν έχει επιλεγεί κανένα math_renderer.

en: Module Index
el: Ευρετήριο μονάδων

en: Module author:
el: Συντάκτης μονάδας:

en: Module code
el: Κώδικας μονάδας

en: Module level
el: Επίπεδο μονάδας λειτουργίας

en: Name of your master document (without suffix)
el: Όνομα του κυρίους σας εγγράφου (χωρίς επέκταση)

en: Name prefix for templates and static dir
el: Πρόθεμα ονόματος για πρότυπα και στατικούς καταλόγους

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: New in version %s
el: Νέο στην έκδοση %s

en: Next topic
el: Επόμενο θέμα

en: No builder selected, using default: html
el: Δεν επιλέχθηκε μεταγλωττιστής, θα χρησιμοποιηθεί ο προεπιλεγμένος: html

en: No such config value: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοια τιμή παραμετροποίησης: %s

en: Non-alphabetical
el: μη-αλφαβιτικά

en: Note
el: Σημείωση

en: Note: imgmath and mathjax cannot be enabled at the same time. imgmath has been deselected.
el: Σημείωση: τα imgmath και mathjax δεν είναι δυνατό να ενεργοποιηθούν ταυτόχρονα. Το imgmath έχει αποεπιλεγθεί.

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Numbers
el: Αριιθμοί

en: Object named %r not found in include file %r
el: Το αντικείμενο  με όνομα %r δεν βρέθηκε στο συμπεριληφθέν αρχείο %r

en: Original exception:
el: Αρχική εξαίρεση:

en: Other Parameters
el: Άλλες παράμετροι

en: Other changes
el: Άλλες αλλαγές

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Overview: module code
el: Επισκόπηση: κώδικας της μονάδας

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Pillow not found - copying image files
el: Το pillow δεν βρέθηκε - αντιγραφή αρχείων εικόνας

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
el: Παρακαλώ, ενεργοποιήστε τη JavaScript για να είναι δυνατή η λειτουργία
        αναζήτησης.

en: Please also report this if it was a user error, so that a better error message can be provided next time.
el: Παρακαλείστε να το αναφέρετε αν ήταν ένα σφάλμα χρήσης, ώστε ένα καλύτερο μήνυμα σφάλματος να δοθεί την επόμενη φορά.

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
el: Παρακαλείστε να εισάγετε μία επέκταση αρχείου, π.χ. '.rst' ή '.txt'.

en: Please enter a new file name, or rename the existing file and press Enter
el: Παρακαλείσθε να εισάγετε ένα νέο όνομα αρχείου, ή να μεταονομάσετε το υπάρχον αρχείο και να πιέσετε το Enter

en: Please enter a new root path (or just Enter to exit)
el: Παρακαλείστε να εισάγετε ένα νέο ριζικό μονοπάτι (ή απλά πιέστε το Enter για έξοδο)

en: Please enter a valid path name.
el: Παρακαλείστε να εισάγετε ένα έγκυρο όνομα μονοπατιού.

en: Please enter either 'y' or 'n'.
el: Παρακαλείστε να εισάγετε είτε 'y' είτε 'n'.

en: Please enter one of %s.
el: Παρακαλείστε να εισάγετε ένα από τα %s.

en: Please enter some text.
el: Παρακαλείστε να εισάγετε κάποιο κείμενο.

en: Preparing search...
el: Προετοιμασία αναζήτησης...

en: Previous topic
el: Προηγούμενο θέμα

en: Project basic options
el: Βασικές επιλογές έργου

en: Project language
el: Γλώσσα έργου

en: Project name
el: Όνομα έργου

en: Project release
el: Κυκλοφορία έργου

en: Project templating
el: Προτυποποίηση έργου

en: Project version
el: Έκδοση έργου

en: Pygments lexer name %r is not known
el: Το όνομα %r δεν είναι γνωστό

en: Python Module Index
el: Ευρετήριο Μονάδων της Python

en: Quick search
el: Σύντομη αναζήτηση

en: Raises
el: Προκαλεί

en: Recursion error:
el: Σφάλμα αναδρομής:

en: References
el: Αναφορές

en: Release
el: Δημοσίευση

en: Return type
el: Επιστρεφόμενος τύπος

en: Returns
el: Επιστρέφει

en: Root path for the documentation
el: Ριζικό μονοπάτι για την τεκμηρίωση

en: Running Sphinx v%s
el: Εκτέλεση Sphinx έκδοση %s

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search %(docstitle)s
el: Αναζήτηση %(docstitle)s

en: Search Page
el: Σελίδα αναζήτησης

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Search within %(docstitle)s
el: Αναζήτηση στο %(docstitle)s

en: Searching
el: Εκτελείται η αναζήτηση

en: Section %s
el: Τομέας %s

en: Section author:
el: Συντάκτης τμήματος:

en: See also
el: Δείτε επίσης

en: Separate source and build directories (y/n)
el: Ξεχωριστοί κατάλογοι για πηγή και μεταγλώττιση (y/n)

en: Show Source
el: Προβολή κώδικα

en: Source directory and destination directory cannot be identical
el: Ο κατάλογος πηγής και ο κατάλογος προορισμού δεν είναι δυνατό να είναι ίδιοι

en: Source file suffix
el: Επέκταση αρχείου πηγής

en: Source parser for %s not registered
el: Ο αναλυτής πηγής για το %s δεν είναι καταχωρημένος

en: Structure options
el: Επιλογές δομής

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: TODO entry found: %s
el: βρέθηκε εγγραφή TODO:%s

en: Table %s
el: Πίνακας %s

en: Table of Contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Template Parameters
el: Παράμετροι Προτύπου

en: Testing of coverage in the sources finished, look at the results in %(outdir)spython.txt.
el: Η δοκιμή της κάλυψης στις πηγές ολοκληρώθηκε, δείτε τα αποτελέσματα στο %(outdir)s python.txt.

en: Testing of doctests in the sources finished, look at the results in %(outdir)s/output.txt.
el: Ολοκληρώθηκε η δοκιμή των doctests στις πηγές, δείτε τα αποτελέσματα σε %(outdir)s/output.txt.

en: The %r crossref_type is already registered
el: Το crossref_type %r είναι ήδη καταχωρημένο

en: The %r directive is already registered to domain %s
el: Η οδηγία %r είναι ήδη καταχωρημένη στον τομέα %s

en: The %r index is already registered to domain %s
el: Ο δείκτης %r είναι ήδη καταχωρημένος στον τομέα %s

en: The %r object_type is already registered
el: Το object_type %r είναι ήδη καταχωρημένο

en: The %r role is already registered to domain %s
el: Ο ρόλος %r είναι ήδη καταχωρημένος στον τομέα %s

en: The %s extension is required by needs_extensions settings, but it is not loaded.
el: Η επέκταση %s απαιτείται από τις ρυθμίσεις needs_extensions, αλλά δεν είναι φορτωμένη.

en: The %s extension used by this project needs at least Sphinx v%s; it therefore cannot be built with this version.
el: Η επέκταση %s η οποία χρησιμοποιείται από αυτό το έργο απαιτεί Sphinx έκδοσης τουλάχιστον %s: επομένως δεν είναι δυνατή η μεταγλώττιση με αυτή την έκδοση.

en: The HTML page is in %(outdir)s.
el: Η σελίδα HTML είναι στο %(outdir)s.

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
el: Οι σελίδες HTML βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The LaTeX files are in %(outdir)s.
el: Τα αρχεία LaTeX βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The Texinfo files are in %(outdir)s.
el: Τα αρχεία Texinfo βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The XML files are in %(outdir)s.
el: Τα αρχεία XML βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The config value `source_suffix' expects a string, list of strings, or dictionary. But `%r' is given.
el: Η τιμή παραμτετροποίησης 'source_suffix' αναμένει στοιχειοσειρά, στοιχειοσειρά καταλόγου, ή λεξικό. Αλλά παραδόθηκε %r.

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}', defaults to `{default.__name__}'.
el: Η τιμή παραμετροποίησης '{name}' έχει τύπο '{current__name__}', αρχικοποίηση σε '{default__name__}'.

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}'; expected {permitted}.
el: Η τιμή παραμετροποίησης '{name]' έχει τύπο '[current__name__}'; αναμενόμενη {permitted}.

en: The config value `{name}` has to be a one of {candidates}, but `{current}` is given.
el: Η τιμή παραμετροποίησης '{name}' πρέπει να λαμβάνει μία από τις {candidates} αλλά εκχωρήθηκε η '{current}'.

en: The configuration file (or one of the modules it imports) called sys.exit()
el: Το αρχείο παραμετροποίησης (ή ένα από τα στοιχεία που εισάγει) κάλεσε την sys.exit()

en: The dummy builder generates no files.
el: Ο προσωρινός μεταγλωττιστής δεν δημιουργεί αρχεία.

en: The ePub file is in %(outdir)s.
el: Το αρχείο ePub βρίσκεται σε %(outdir)s.

en: The full traceback has been saved in %s, if you want to report the issue to the developers.
el: Το πλήρες ιστορικό έχει αποθηκευτεί σε %s, σε περίπτωση που  επιθυμείτε να αναφέρετε το ζήτημα στους προγραμματιστές.

en: The manual pages are in %(outdir)s.
el: Οι σελίδες manual βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The message catalogs are in %(outdir)s.
el: Οι κατάλογοι των μηνυμάτων είναι στο %(outdir)s.

en: The overview file is in %(outdir)s.
el: Το αρχείο επισκόπησης είναι σε %(outdir)s.

en: The pseudo-XML files are in %(outdir)s.
el: Τα αρχεία XML βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: The text files are in %(outdir)s.
el: Τα αρχεία κειένου βρίσκονται σε %(outdir)s.

en: There is a programmable error in your configuration file:
    
    %s
el: Υπάρχει ένα προγραμματιστικό λάθος στο αρχείο παραμετροποίησής σας:
    
    %s

en: There is a syntax error in your configuration file: %s
el: Υπάρχει ένα συντακτικό λάθος στο αρχείο παραμετροποίησής σας: %s

en: This Page
el: Αυτή η σελίδα

en: This environment is incompatible with the selected builder, please choose another doctree directory.
el: Το περιβάλλον δεν είναι συμβατό με τον επιλεγμένο μεταγλωττιστή, παρακαλείστε να επιλέξετε ένα διαφορετικό κατάλογο toctree.

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
el: Αυτό το έργο απαιτεί Sphinx έκδοσης τουλάχιστον %s και επομένως δεν είναι δυνατή η μεταγλωτισση με αυτή την έκδοση.

en: This project needs the extension %s at least in version %s and therefore cannot be built with the loaded version (%s).
el: Το έργο χρειάζεται την επέκταση %s τουλάχιστον στην έκδοση %s και επομένως δεν είναι δυνατή η μεταγλώττιση με τη φορτωμένη έκδοση (%s).

en: Throws
el: Προκαλεί

en: Tip
el: Πρακτική συμβουλή

en: Todo
el: Εκκρεμότητα

en: Translator for %r already exists
el: Ο μεταφραστής για το %r υφίσταται ήδη

en: Unknown event name: %s
el: Άγνωστο όνομα συμβάντος: %s

en: Unknown image format: %s...
el: Άγνωστος τύπος αρχείου: %s...

en: Unknown math_renderer %r is given.
el: Δόθηκε άγνωστο math_renderer %r.

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warns
el: Προειδοποιήσεις

en: Welcome to the Sphinx %s quickstart utility.
el: Καλώς ήρθατε στο εργαλείο γρήγορης εκκίνησης Sphinx %s.

en: Welcome! This is
el: Καλωσήρθατε! Αυτή είναι

en: Would create file %s.
el: Θα δημιουργούσε το αρχείο %s.

en: Yields
el: Αποδόσεις

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
el: Η αναζήτησή σας δεν ταυτοποιήθηκε με κανένα κείμενο. Παρακαλώ, επιβεβαιώστε ότι όλες οι λέξεις έχουν τη σωστή ορθογραφία και ότι έχετε επιλέξεις αρκετές κατηγορίες.

en: [autosummary] generating autosummary for: %s
el: [autosummary] δημιουργία autosummary για: %s

en: [autosummary] writing to %s
el: [αυτόματη περίληψη] εγγραφή στο %s

en: [docs]
el: [τεκμηρίωση]

en: [graph: %s]
el: [γράφημα: %s]

en: [graph]
el: [γράφημα]

en: [image: %s]
el: [εικόνα: %s]

en: [image]
el: [εικόνα]

en: [source]
el: [πηγή]

en: __all__ should be a list of strings, not %r (in module %s) -- ignoring __all__
el: __all__ πρέπει να είναι λίστα στοιχειοσειράς, όχι %r (στο δομοστοιχείο %s) -- θα αγνοηθεί το __all__

en: a Unicode error occurred when rendering the page %s. Please make sure all config values that contain non-ASCII content are Unicode strings.
el: ένα σφάλμα Unicode παρουσιάστηκε κατά τη δημιουργία της σελίδας %s. Παρακαλείστε να επιβεβαιώσετε ότι όλες οι τιμές παραμετροποίησης οι οποίες περιλαμβάνουν μη-ASCII περιεχόμενο είναι στοιχειοσειρές Unicode.

en: a list of specific files to rebuild. Ignored if -a is specified
el: μία λίστα με συγκεκριμένα αρχεία να επαναμεταγλωττιστούν. Θα αγνοηθεί αν δοθεί το -a

en: a suitable image for %s builder not found: %s
el: δεν βρέθηκε μία κατάλληλη εικόνα για τον μεταγλωττιστή %s: %s

en: a suitable image for %s builder not found: %s (%s)
el: δεν βρέθηκε μία κατάλληλη εικόνα για τον μεταγλωττιστή %s: %s (%s)

en: all functions, classes, terms
el: όλες οι συναρτήσεις, κλάσεις, όροι

en: all of %d po files
el: όλα τα αρχεία po του %d

en: all source files
el: όλα τα αρχεία πηγής

en: append module_path to sys.path, used when --full is given
el: η προσθήκη του module_path στο sys.path, χρησιμοποιείται όταν δίδεται το --full

en: assembling single document
el: συναρμολόγηση απλού κειμένου

en: attribute
el: ιδιότητα

en: author names
el: ονόματα συγγραφέων

en: automatically insert docstrings from modules
el: αυτόματη εισαγωγή docstrings από τα δομοστοιχεία

en: automatically test code snippets in doctest blocks
el: αυτόματα κομμάτια δοκιμαστικού κώδικα σε τμήματα doctest

en: autosummary generats .rst files internally. But your source_suffix does not contain .rst. Skipped.
el: Το autosummary δημιουργεί αρχεία .rst εσωτερικά. Αλλά το δικό σας source_suffix δεν περιλαμβάνει .rst. Θα παραλειφθεί.

en: both tabularcolumns and :widths: option are given. :widths: is ignored.
el: τόσο η επιλογή για tabularcolumns όσο και για :widths: δίνονται. Η επιλογή :widths: θα αγνοηθεί.

en: broken link: %s (%s)
el: λανθασμένος σύνδεσμος: %s (%s)

en: build %s, %s warning.
el: μεταγλώττιση %s, %s προειδοποίηση

en: build %s.
el: μεταγλώττιση %s.

en: build environment version not current
el: η έκδοση του περιβάλλοντος μεταλώττισης δεν είναι η τρέχουσα

en: build in parallel with N processes where possible (special value "auto" will set N to cpu-count)
el: παράλληλος μεταγλωττισμός με Ν διεργασίες όπου είναι δυνατό (ιδιαίτερη τιμή "auto" θα ορίσει Ν στο cpu-count)

en: build info file is broken: %r
el: το αρχείο πληροφοριών μεταγλώττισης είναι κατεστραμμένο: %r

en: builder to use (default: html)
el: μεταγλωττιστής για χρήση (προεπιλογή: html)

en: building [%s]:
el: μεταγλώττιση [%s]:

en: building [mo]:
el: μεταγλώττιση [mo]:

en: can be huge
el: μπορεί να είναι τεράστιο

en: cannot combine -a option and filenames
el: δεν γίνεται συνδιασμός της επιλογής -a και των ονομάτων αρχείων

en: cannot copy downloadable file %r: %s
el: δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του μεταφορτωμένου αρχείου %r: %s

en: cannot copy extra file %r
el: δεν είναι δυνατή η αντιγραφή του επιπλέον αρχείου %r

en: cannot copy image file %r: %s
el: δεν είναι δυνατή η αντιγραφή αρχείου εικόνας %r: %s

en: cannot copy static file %r
el: δεν είναι δυνατή η αντιγραφή στατικού αρχείου %r

en: cannot open warning file %r: %s
el: δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του αρχείου προειδοποίησης %r: %s

en: cannot override config setting %r with unsupported type, ignoring
el: δεν είναι δυνατή η υπερσκέλιση της ρύθμισης παραμετροποίησης %r με τύπο ο οποίος δεν υποστηρίζεται, θα αγνοηθεί

en: cannot override dictionary config setting %r, ignoring (use %r to set individual elements)
el: δεν είναι δυνατή η υπερσκέλιση της ρύθμισης παραμετροποίησης καταλόγου %r, θα αγνοηθεί (χρησιμοποιήστε το %r για να καθορίσετε τα επιμέρους στοιχεία)

en: cannot read image file %r: copying it instead
el: δεν είναι δυνατή η ανάγωνση αρχείου εικόνας %r: αντί αυτού θα αντιγραφεί

en: cannot write image file %r: %s
el: δεν είναι δυνατή η εγγραφή αρχείου %r: %s

en: caption not inside a figure.
el: η λεζάντα δεν βρίσκεται εντός μίας εικόνας.

en: checking consistency
el: έλεγχος συνοχής

en: checks for documentation coverage
el: αναζήτηση για κάλυψη βιβλιογραφίας

en: circular toctree references detected, ignoring: %s <- %s
el: αναγνωρίστηκαν κυκλικές αναφορές toctree, θα αγνοηθούν: %s <- %s

en: class
el: κλάση

en: class method
el: μέθοδος της κλάσης

en: concept
el: έννοια

en: conditional inclusion of content based on config values
el: υποθετική εισαγωγή περιεχομένου βασισμένη στις τιμές παραμετροποίησης

en: conf value "epub_author" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_author" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_contributor" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_contributor" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_copyright" (or "copyright")should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_copyright" (ή "copyright") δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_description" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_description" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_identifier" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_identifier" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_language" (or "language") should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_language" (ή "language") δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_publisher" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_publisher" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_title" (or "html_title") should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_title" (ή "html_title") δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: conf value "epub_uid" should be XML NAME for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "epub_uid" πρέπει να είναι XML NAME για EPUB3

en: conf value "version" should not be empty for EPUB3
el: η τιμή παραμετροποίησης "version" δεν πρέπει να είναι κενή για EPUB3

en: config changed
el: η παραμετροποίηση άλλαξε

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
el: ο κατάλογος παραμετροποίησης δεν περιλαμβάνει κανένα αρχείο conf.py (%s)

en: console output options
el: επιλογές εξόδου κονσόλας

en: continued from previous page
el: συνεχίζεται από την προηγούμενη σελίδα

en: continues on next page
el: συνέχεια στην επόμενη σελίδα

en: convert exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
el: η μετατροπή ολοκλήρωσε με σφάλμα:[stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: copying TeX support files
el: αντιγραφή αρχείων υποστήριξης TeX

en: copying TeX support files...
el: αντιγραφή αρχείων υποστήριξης TeX...

en: copying Texinfo support files
el: αντιγραφή αρχείων υποστήριξης Texinfo

en: copying additional files
el: αντιγραφή επιπρόσθετων αρχείων

en: copying downloadable files...
el: αντιγραφή αρχείων μεταφόρτωσης...

en: copying images...
el: αντιγραφή εικόνων...

en: copying source files...
el: αντιγραφή αρχείων πηγής...

en: could not read %r for changelog creation
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση %r για τη δημιουργία changelog

en: create .nojekyll file to publish the document on GitHub pages
el: δημιουργία αρχείου .nojekyll για έκδοση του εγγράφου στις σελίδες GitHub

en: create batchfile
el: δημιουργία batchfile

en: create makefile
el: δημιουργία makefile

en: custom template directory (default: %(default)s)
el: προσαρμοσμένος κατάλογος προτύπου (προεπιλογή: %(default)s)

en: data
el: δεδομένα

en: default role %s not found
el: ο προεπιλεγμένος ρόλος %s δεν βρέθηκε

en: default suffix for files (default: %(default)s)
el: προεπιλεγμένη επέκταση για αρχεία (προεπιλογή: %(default)s)

en: define a template variable
el: ορίστε μία τιμή προτύπου

en: define tag: include "only" blocks with TAG
el: ορίστε ετικέτα: συμπεριλάβατε "only" τμήματα με TAG

en: dimension unit %s is invalid. Ignored.
el: η μονάδα διάστασης %s δεν είναι έγκυρη. Θα αγνοηθεί.

en: directive
el: οδηγία

en: directive %r is already registered, it will be overridden
el: η οδηγία %r έει ήδη καταχωρηθεί, θα υπερσκελιστεί

en: directory to place all output
el: κατάλογο για τοποθέτηση όλων των προϊόντων

en: directory to place all output in
el: ο κατάλογος που θα τοποθετεί όλο το αποτέλεσμα εξόδου

en: display latex %r: %s
el: απεικόνιση latex %r: %s

en: do emit colored output (default: auto-detect)
el: να γίνεται εκπομπή χρωματιστής εξόδου (προεπιλογή: auto-detect)

en: do not create batchfile
el: να μη δημιουργηθεί batchfile

en: do not create makefile
el: να μη δημιουργηθεί makefile

en: do not emit colored output (default: auto-detect)
el: να μην παρουσιάζεται έγχρωμο αποτέλεσμα (προεπιλογή: αυτόματη αναγνώριση)

en: do not use make-mode for Makefile/make.bat
el: μην χρησιμοποιείτε make-mode για Makefile/make.bat

en: docnames to write: %s
el: docname προς εγγραφή: %s

en: document
el: έγγραφο

en: document imported members (default: %(default)s)
el: μέλη εισαγμένα στο έγγραφο (προεπιλογή: %(default)s)

en: document isn't included in any toctree
el: το έγγραφο δεν συμπεριλαμβάνεται σε κανένα toctree

en: document language
el: γλώσσα εγγράφου

en: document title is not a single Text node
el: ο τίτλος του εγγράφου δεν είναι μονός κόμβος κειμένου

en: doing serial %s
el: εκτέλεση σειριακής %s

en: domain %s already registered
el: ο τομέας %s είναι ήδη καταχωρημένος

en: domain %s not yet registered
el: ο τομέας %s δεν έχει καταχωρηθεί ακόμη

en: don't create a table of contents file
el: να μη δημιουργηθεί αρχείο με πίνακα περιεχομένων

en: don't create headings for the module/package packages (e.g. when the docstrings already contain them)
el: μη δημιουργείτε κεφαλίδες για πακέτα δομοστοιχείων/πακέτων (π.χ. όταν τα docstrings τα περιλαμβάνουν ήδη)

en: don't know which module to import for autodocumenting %r (try placing a "module" or "currentmodule" directive in the document, or giving an explicit module name)
el: δεν γνωρίζω ποιο δομοστοιχείο να εισάγω για αυτόματη τεκμηρίωση %r (προσπαθήστε να τοποθετήσετε μία οδηγία "module" ή  "currentmodule" στο έγγραφο, ή να δώσετε ένα σαφές όνομα δομοστοιχείου)

en: don't use a saved environment, always read all files
el: μην χρησιμοποιείτε ένα αποθηκευμένο περιβάλλον, πάντα να διαβάζετε όλα τα αρχεία

en: done
el: ολοκλήρωση

en: dot code %r: %s
el: κωδικός dot %r: %s

en: dot command %r cannot be run (needed for graphviz output), check the graphviz_dot setting
el: η εντολή dot %r δεν είναι δυνατό να εκτελεστεί (απαιτείται για αποτέλεσμα graphviz), ελέγξτε τη ρύθμιση graphviz_dot

en: dot did not produce an output file:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
el: το dot δεν παρήγαγε κανένα αρχείο εξόδου:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: dot exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
el: το dot ολοκλήρωσε με σφάλμα:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: download file not readable: %s
el: το μεταφορτωμένο αρχείο δεν είναι αναγνώσιμο: %s

en: duplicate citation %s, other instance in %s
el: διπλότυπη ετικέτα %s, άλλη εμφάνιση στο %s

en: duplicate label %s, other instance in %s
el: διπλότυπη ετικέτα %s, άλλη εμφάνιση στο %s

en: duplicate label of equation %s, other instance in %s
el: διπλότυπη ετικέτα της εξίσωσης %s, άλλη εμφάνιση στο %s

en: duplicated ToC entry found: %s
el: βρέθηκε διπλότυπη εγγραφή ToC: %s

en: enable %s extension
el: ενεργοποίηση της επέκτασης %s

en: enable arbitrary extensions
el: ενεργοποίηση αυθαίρετων επεκτάσεων

en: encountered some issues with some of the inventories, but they had working alternatives:
el: παρουσιάστηκαν κάποια ζητήματα με μερικά απο τα αποθέματα, αλλά υπήρξαν λειτουργικές εναλλακτικές:

en: encountered title node not in section, topic, table, admonition or sidebar
el: ο ανακαλυφθέν τίτλος κόμβος δεν βρίσκεται σε τομέα, θέμα, πίνακα, προειδοποίηση ή πλαϊνή μπάρα

en: enumerable_node %r already registered
el: το enumerable_node %r είναι ήδη καταχωρημένο

en: environment variable
el: μεταβλητή περιβάλλοντος

en: environment variable; %s
el: μεταβλητή περιβάλλοντος; %s

en: error while formatting arguments for %s: %s
el: σφάλμα κατά τη μορφοποίηση των ορισμάτων για %s:%s

en: error writing file %s: %s
el: σφάλμα καταγραφής αρχείου %s: %s

en: error writing file Makefile: %s
el: σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου Makefile: %s

en: exception
el: εξαίρεση

en: exception while evaluating only directive expression: %s
el: εξαίρεση κατά την αξιολόγηση μόνο της έκφρασης οδηγίας: %s

en: extension %r has no setup() function; is it really a Sphinx extension module?
el: η επέκταση %r δεν έχει συνάρτηση setup(); αποτελεί δομοστοιχείο επέκτασης του Sphinx;

en: extension %r returned an unsupported object from its setup() function; it should return None or a metadata dictionary
el: η επέκταση %r επιστρέφει ένα μη υποστηριζόμενο αντικείμενο από τη συνάρτησή της setup(): θα έπρεπε να επιστρέφει None ή έναν κατάλογο μεταδεδομένων

en: extension options
el: επιλογές επέκτασης

en: extensions changed
el: αλλαγμένες επεκτάσεις

en: failed
el: αποτυχία

en: failed to import object %s
el: αδυναμία εισαγωγής αντικειμένου %s

en: failed to parse name %s
el: αδυναμία ανάλυσης ονόματος %s

en: failed to reach any of the inventories with the following issues:
el: αδυναμία προσέγγισης οποιασδήποτε αποθήκης με τα ακόλουθα ζητήματα:

en: failed: %s
el: αποτυχία: %s

en: favicon file %r does not exist
el: το αρχείο favicon %r δεν υπάρχει

en: file %r given on command line is not under the source directory, ignoring
el: το αρχείο %r που δόθηκε στη γραμμή εντολής δεν βρίσκεται κάτω από τον κατάλογο πηγής, θα αγνοηθεί

en: file %r on theme path is not a valid zipfile or contains no theme
el: το αρχείο %r στο μονοπάτι θέματος δεν αποτελεί ένα έγκυρο zipfile ή δεν περιλαμβάνει ένα θέμα

en: file suffix (default: rst)
el: επέκταση αρχείου (προεπιλογή: rst)

en: filename of table of contents (default: modules)
el: όνομα αρχείου του πίνακα περιεχομένων (προεπιλογή: δομοστοιχεία)

en: finished with problems
el: ολοκλήρωση με προβλήματα

en: fnmatch-style file and/or directory patterns to exclude from generation
el: αρχεία fnmatch-style και/ή υποδείγματα καταλόγου που θα εξαιρεθούν από τη δημιουργία

en: follow symbolic links. Powerful when combined with collective.recipe.omelette.
el: ακολουθία συμβολικών συνδέσμων. Ισχυρό όταν συνδυάζεται με το collective.recipe.omelette.

en: function
el: συνάρτηση

en: general options
el: γενικές επιλογές

en: generate a full project with sphinx-quickstart
el: δημιουργία ενός πλήρους έργου με το sphinx-quickstart

en: glossary term
el: γλωσσάρι

en: grammar token
el: γραμματική ένδειξη

en: graphviz_output_format must be one of 'png', 'svg', but is %r
el: Το graphviz_output_format πρέπει να είναι ένα από τα 'png', 'svg', αλλά είναι %r

en: highlighting module code...
el: επισήμανση κώδικα δομοστοιχείου...

en: html_extra_path entry %r does not exist
el: Η εγγραφή html_extra_path %r δεν υπάρχει

en: html_static_path entry %r does not exist
el: η εγγραφή html_static_path %r δεν υπάρχει

en: if specified, separate source and build dirs
el: αν ορίζεται, θα ξεχωρίσουν οι κατάλογοι πηγής και μεταγλώττισης

en: ignoring invalid doctest code: %r
el: Ο ανέγκυρος κώδικας doctest θα αγνοηθεί: %r

en: image file %s not readable: %s
el: το αρχείο εικόνας %s δεν είναι αναγνώσιμο: %s

en: image file not readable: %s
el: το αρχείο εικόνας δεν είναι αναγνώσιμο: %s

en: include "_private" modules
el: να συμπεριληφθούν τα δομοστοιχεία "_private"

en: include links to the source code of documented Python objects
el: να συμπεριληφθούν σύνδεσμοι στον πηγαίο κώδικα των τεκμηριωμένων αντικειμένων Python

en: include math, rendered as PNG or SVG images
el: να συμπεριληφθεί το math, απεικονισμένο ως εικόνες PNG η SVG

en: include math, rendered in the browser by MathJax
el: να συμπεριληφθεί το math, απεικονισμένο στο φυλλομετρηρή απο το MathJax

en: inconsistent citation references in translated message. original: {0}, translated: {1}
el: ασυνεπείς αναφορές παραπομπής στο μεταφρασμένο μήνυμα. αρχικό: {0}, μεταφρασμένο: {1}

en: inconsistent footnote references in translated message. original: {0}, translated: {1}
el: ασυνεπείς αναφορές υποσημείωσης στα μεταφρασμένα μηνύματα. original: {0}, translated: {1}

en: inconsistent references in translated message. original: {0}, translated: {1}
el: ασυνεπείς αναφορές στα μεταφρασμένα μηνύματα. αρχικό: {0}, μεταφρασμένο: {1}

en: inconsistent term references in translated message. original: {0}, translated: {1}
el: ασυνεπείς αναφορές όρων στα μεταφρασμένα μηνύματα. αρχικό: {0}, μεταφρασμένο: {1}

en: increase verbosity (can be repeated)
el: αυξήστε τον βερμπαλισμό (μπορεί να επαναληφθεί)

en: index
el: ευρετήριο

en: inline latex %r: %s
el: σε σειρά latex %r: %s

en: interpret module paths according to PEP-0420 implicit namespaces specification
el: ερμηνεία μονοπατιών δομοστοιχείων σύμφωνα με την προδιαγραφή  POP-0420 αυτονόητων namespaces

en: intersphinx identifier %r is not string. Ignored
el: το αναγνωριστικό intersphinx %r δεν είναι στοιχειοσειρά. Θα αγνοηθεί

en: intersphinx inventory has moved: %s -> %s
el: το απόθεμα intersphinx έχει μεταφερθεί: %s->%s

en: invalid TestCode type
el: ανέγκυρος τύπος TestCode

en: invalid css_file: %r, ignored
el: ανέγκυρο css_file: %r, θα αγνοηθεί

en: invalid js_file: %r, ignored
el: ανέγκυρο js_file: %r, θα αγνοηθεί

en: invalid number %r for config value %r, ignoring
el: ανέγκυρος αριθμός %r για τιμή παραμετροποίησης %r, θα αγνοηθεί

en: invalid numfig_format: %s
el: ανέγκυρο numfig_format: %s

en: invalid numfig_format: %s (%r)
el: ανέγκυρο numfig_format: %s (%r)

en: invalid regex %r in %s
el: ανέγκυρο regex %r σε %s

en: invalid regex %r in coverage_c_regexes
el: ανέγκυρο regex %r στο coverage_c_regexes

en: invalid signature for auto%s (%r)
el: ανέγκυρη υπογραφή για αυτόματο %s (%r)

en: job number should be a positive number
el: ο αριθμός εργασίας θα πρέπει να είναι θετικός αριθμός

en: kwargs for add_node() must be a (visit, depart) function tuple: %r=%r
el: το kwargs για το add_node() πρέπει να είναι μία (visit, depart) συνάρτηση πλειάδας: %r=%r

en: last updated
el: τελευταία ενημέρωση

en: line number spec is out of range(1-%d): %r
el: η προδιαγραφή αριθμού σειράς είναι εκτός e;yroyw (1-%d): %r

en: link between Sphinx documentation of different projects
el: σύνδεσμος μεταξύ τεκμηρίωσης Sphinx διαφόρων έργων

en: lists all sections and subsections
el: απαριθμεί όλα τα κεφάλαια και υποκεφάλαια

en: loading intersphinx inventory from %s...
el: φότωση του αποθέματος intersphinx από %s...

en: loading pickled environment
el: φόρτωση πακτωμένου περιβάλλοντος

en: loading translations [%s]...
el: φόρτωση μεταφράσεων [%s]...

en: logo file %r does not exist
el: το αρχείο logo %r δεν υπάρχει

en: looking for now-outdated files...
el: αναζήτηση για νεοξεπερασμένα αρχεία...

en: macro
el: μακροεντολή

en: making output directory
el: δημιουργία καταλόγου εξόδου

en: master document name
el: κύριο όνομα εγγράφου

en: maximum depth of submodules to show in the TOC (default: 4)
el: μέγιστο βάθος από υποδομοστοιχεία για απεικόνιση στο TOC (προεπιλογή: 4)

en: member
el: μέλος

en: method
el: μέθοδος

en: missing '+' or '-' in '%s' option.
el: λείπει '+' ή '-' στην επιλογή '%s'.

en: missing attribute %s in object %s
el: απουσιάζει το χαρακτηριστικό %s στο αντικείμενο %s

en: module
el: μονάδα

en: module %s could not be imported: %s
el: το δομοστοιχείο %s δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί: %s

en: modules
el: μονάδες

en: more than one target found for 'any' cross-reference %r: could be %s
el: περισσότεροι από ένας στόχοι βρέθηκαν για 'οποιαδήποτε' παραπομπή %r: θα μπορούσε να είναι %s

en: more than one target found for cross-reference %r: %s
el: περισσότεροι από έναν στόχοι βρέθηκα για την παραπομπή %r: %s

en: new config
el: νέα παραμετροποίηση

en: next
el: επόμενο

en: next chapter
el: επόμενο κεφάλαιο

en: nit-picky mode, warn about all missing references
el: Ο τρόπος nit-picky, προειδοποιεί για όλες τις αναφορές που απουσιάζουν

en: no "latex_documents" config value found; no documents will be written
el: δεν βρέθηκε τιμή παραμετροποίησης "latex_documents": δεν θα πραγματοποιηθεί εγγραφή για κανένα κείμενο

en: no "man_pages" config value found; no manual pages will be written
el: δεν βρέθηκε τιμή παραμετροποίησης "man_pages"; δεν θα καταγραφούν manual pages

en: no "texinfo_documents" config value found; no documents will be written
el: δεν βρέθηκε τιμή "texinfo_documents": δεν θα γίνει εγγραφή κανενός κειμένου

en: no Babel option known for language %r
el: καμία γνωστή επιλογή Babel για τη γλώσσα %r

en: no changes in version %s.
el: καμία αλλαγή στην έκδοση %s.

en: no code/output in %s block at %s:%s
el: δεν υπάρχει κώδικας/αποτέλεσμα στο τμήμα %s στο %s:%s

en: no output at all, not even warnings
el: κανένα αποτέλεσμα ούτε προειδοποιήσεις

en: no output on stdout, just warnings on stderr
el: καμία έξοδος στο stdout, μόνο προειδοποιήσεις στο stderr

en: no targets are out of date.
el: κανένας στόχος δεν είναι ξεπερασμένος.

en: no theme named %r found (missing theme.conf?)
el: δεν βρέθηκε θέμα με όνομα %r (απουσιάζει το theme.conf;)

en: no theme named %r found, inherited by %r
el: δεν βρέθηκε θέμα με το όνομα %r, το οποίο κληρονομήθηκε από το %r

en: node class %r is already registered, its visitors will be overridden
el: η κλάση κόμβου %r έχει ήδη καταχωρηθεί, οι επισκέπτες της θα υπερσκελιστούν

en: none found
el: δεν βρέθηκε κανένα

en: not available for built-in messages
el: δεν είναι διαθέσιμο για εσωτερικά μηνύματα

en: numfig is disabled. :numref: is ignored.
el: το numfig έχει απενεργοποιηθεί. Το :numref: θα ανγοηθεί.

en: numfig_format is not defined for %s
el: δεν έχει καθοριστεί numfig_format για το %s

en: original entry
el: αρχική εγγραφή

en: override a setting in configuration file
el: παράκαμψη ρύθμισης στο αρχείο παραμετροποίησης

en: overwrite existing files
el: αντικατάσταση υπάρχοντων αρχείων

en: page
el: σελίδα

en: page %s matches two patterns in html_sidebars: %r and %r
el: η σελιδα %s ταιριάζει δύο σχέδια στo html_sidebars: %r and %r

en: pass a value into HTML templates
el: μεταφορά τιμής στα πρότυπα HTML

en: path for the cached environment and doctree files (default: OUTPUTDIR/.doctrees)
el: μονοπάτι για το αποθηκευμένο περιβάλλον και τα αρχεία doctree (προεπιλογή: OUTPUTDIR/.doctrees)

en: path to documentation source files
el: μονοπάτι για τα αρχεία πηγής τεκμηρίωσης

en: path to module to document
el: μονοπάτι για το δομοστοιχείο για το έγγραφο

en: path to output directory
el: μονοπάτι στον κατάλογο εξόδου

en: path where configuration file (conf.py) is located (default: same as SOURCEDIR)
el: το μονοπάτι όπου βρίσκεται το αρχείο παραμετροποίησης (conf.py) (προεπιλογή: το ίδιο όπως το SOURCEDIR)

en: pickling environment
el: Περιβάλλον μετατροπής αντικειμένων Python σε ροή bytes

en: preparing documents
el: προετοιμασία κειμένων

en: previous
el: προηγούμενο

en: previous chapter
el: προηγούμενο κεφάλαιο

en: primary_domain %r not found, ignored.
el: το primary_domain %r δεν βρέθηκε, θα αγνοηθεί.

en: processing %s
el: επεξεργασία %s

en: program option
el: επιλογή προγράμματος

en: project author(s), used when --full is given
el: συγγραφέας(εις) έργου, χρησιμοποιείται όταν δίδεται το --full

en: project name
el: όνομα έργου

en: project name (default: root module name)
el: όνομα έργου (προεπιλογή: όνομα ριζικού δομοστοιχείου)

en: project release, used when --full is given, defaults to --doc-version
el: έκδοση έργου, χρησιμοποιείται όταν δίδεται το --full, προεπιλογή σε --doc-version

en: project version, used when --full is given
el: έκδοση έργου, χρησιμοποιείται όταν δίνεται το --full

en: put documentation for each module on its own page
el: τοποθετήστε βιβλιογραφία για κάθε δομοστοιχείο στη δικής της σελίδα

en: put module documentation before submodule documentation
el: τοποθέτηση βιβλιογραφίας δομοστοιχείου πριν από την βιβλιογραφία υπόδομοστοιχείου

en: quick access to all modules
el: γρήγορη πρόσβαση σε όλες τις μονάδες

en: quiet mode
el: ήσυχος τρόπος

en: reST markup error:
el: σφάλμα reST markup:

en: reading error: %s, %s
el: σφάλμα ανάγνωσης: %s, %s

en: reading sources...
el: ανάγνωση πηγών...

en: reading templates...
el: ανάγνωση προτύπων...

en: reference label
el: ετικέτα αναφοράς

en: release of project
el: δημοσίευση του έργου

en: replacement for dot in _templates etc.
el: αντικατάσταση για τελεία σε _templates κλπ.

en: resolving references...
el: επίλυση αναφορών...

en: role
el: ρόλος

en: role %r is already registered, it will be overridden
el: ο ρόλος %r έχει ήδη καταχωρηθεί, θα υπερσκελιστεί

en: run Pdb on exception
el: εκτέλεση Pdb σε περίπτωση εξαίρεσης

en: run the script without creating files
el: εκτελέστε το σενάριο χωρίς τη δημιουργία αρχείων

en: search
el: αναζήτηση

en: search index couldn't be loaded, but not all documents will be built: the index will be incomplete.
el: ο κατάλογος εύρεσης δεν ήταν δυνατό να φορτωθεί, αλλά δε θα μεταγλωττιστούν όλα τα έγγραφα: ο κατάλογος δε θα είναι πλήρης.

en: search this documentation
el: αναζήτηση αυτής της τεκμηρίωσης

en: see %s
el: δείτε %s

en: see also %s
el: δείτε επίσης %s

en: self referenced toctree found. Ignored.
el: Βρέθηκε αυτοαναφερόμενο toctree. Θα αγνοηθεί.

en: setting %s.%s occurs in none of the searched theme configs
el: η ρύθμιση %s.%s δεν εμφανίζεται από τις παραμετροποιήσεις θέματος που αναζητήθηκαν

en: show full traceback on exception
el: απεικόνιση πλήρους ιστορικού σε περίπτωση εξαίρεσης

en: signature arguments or return annotation given for automodule %s
el: ορίσματα υπογραφής ή επιστροφή σημείωσης η οποία δόθηκε για το automodule %s

en: skipped
el: παράβλεψη

en: source directory has changed
el: ο πηγαίος κατάλογος έχει αλλάξει

en: source file suffix
el: επέκταση αρχείου πηγής

en: source files to generate rST files for
el: αρχεία πηγής για να δημιουργηθούν τα αρχεία reST

en: source_parser for %r is already registered
el: το source_parser για το %r είναι ήδη καταχωρημένο

en: source_suffix %r is already registered
el: το source_suffix %r είναι ήδη καταχωρημένο

en: sphinx-quickstart only generate into a empty directory. Please specify a new root path.
el: Το sphinx-quickstart δημιουργεί μόνο εντός ενός κενού καταλόγου. Παρακαλείσθε να καθορίσετε ένα νέο ριζικό μονοπάτι.

en: sphinx-quickstart will not overwrite existing Sphinx projects.
el: το sphinx-quickstart δεν θα αντικαταστήσει υπάρχοντα έργα Sphinx.

en: sphinx-quickstart will not overwrite the existing file.
el: το sphinx-quickstart δεν θα αντικαταστήσει υπάρχοντα αρχεία.

en: static method
el: στατική μέθοδος

en: succeeded
el: επιτυχία

en: targets for %d po files that are out of date
el: στόχοι για τα αρχεία po του %d τα οποία είναι ξεπερασμένα

en: targets for %d po files that are specified
el: στόχοι για τα αρχεία po του %d οι οποίοι έχουν καθοριστεί

en: targets for %d source files that are out of date
el: στόχοι για τα αρχεία πηγής %d τα οποία είναι ξεπερασμένα

en: targets for %d template files
el: στόχοι για %d πρότυπα αρχεία

en: template directory for template files
el: πρότυπος κατάλογος για πρότυπα αρχεία

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel reading, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
el: η επέκταση %s δεν καθορίζει αν είναι ασφαλής η παράλληλη ανάγνωση, υποθέτοντας ότι δεν είναι - παρακαλείσθε να ζητήσετε από  το δημιουργό της επέκτασης να το ελέγχει και να το κάνει σαφές

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel writing, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
el: η επέκταση %s δεν καθορίζει αν είναι ασφαλής η παράλληλη ανάγνωση, υποθέτοντας ότι δεν είναι - παρακαλείσθε να ζητήσετε το δημιουργό της επέκτασης να το ελέγξει και να το κάνει σαφές

en: the documentation for
el: η τεκμηρίωση του

en: the extension %r was already merged with Sphinx since version %s; this extension is ignored.
el: η επέκταση %r συγχωνεύθηκε ήδη με το Sphinx από την έκδοση %s; η επέκταση αυτή θα αγνοηθεί.

en: the link has no caption: %s
el: ο σύνδεσμος δεν έχει λεζάντα: %s

en: theme %r doesn't have "inherit" setting
el: το θέμα %r δεν έχει ρύθμιση "inherit"

en: theme %r doesn't have "theme" setting
el: το θέμα %r δεν έχει ρύθμιση "theme"

en: toctree contains ref to nonexisting file %r
el: το toctree περιλαμβάνει αναφορά σε άγνωστο αρχείο %r

en: toctree contains reference to document %r that doesn't have a title: no link will be generated
el: το toctree περιλαμβάνει αναφορά στο έγγραφο %r η οποία δεν έχει τίτλο: δεν θα δημιουργηθεί σύνδεσμος

en: toctree contains reference to excluded document %r
el: Το toctree περιλαμβάνει αναφορά στο αποκλεισμένο κείμενο %r

en: toctree contains reference to nonexisting document %r
el: το toctree περιλαμβάνει αναφορά στο μη υπαρκτό έγγραφο %r

en: too large :maxdepth:, ignored.
el: πολύ μεγάλο :maxdepth:, θα αγνοηθεί.

en: turn warnings into errors
el: μετατροπή προειδοποιήσεων σε σφάλματα

en: type
el: τύπος

en: undecodable source characters, replacing with "?": %r
el: μη κωδικοποιήσιμοι χαρακτήρες πηγής, θα αντικατασταθούν με "?": %r

en: unimplemented node type: %r
el: μη υλοποιημένος τύπος κόμβου: %r

en: union
el: ένωση

en: unknown %r toplevel_sectioning for class %r
el: άγνωστο toplevel_sectioning %r για την κλάσση %r

en: unknown config value %r in override, ignoring
el: άγνωστη τιμή παραμετροποίσης %r στην υπερσκέλιση, θα αγνοηθεί

en: unknown index entry type %r
el: άγνωστος τύπος εγγραφής ευρετηρίου %r

en: unknown index entry type %s found
el: βρέθηκε άγνωστος τύπος εγγραφής ευρετηρίου %s

en: unknown mimetype for %s, ignoring
el: άγνωστο mimetype για %s, θα ανγοηθεί

en: unknown node type: %r
el: άγνωστος τύπος κόμβου: %r

en: unsupported theme option %r given
el: δόθηκε μη υποστηριζόμενη επιλογή θέματος %r

en: updating environment:
el: αναβάθμιση περιβάλλοντος:

en: use epub
el: χρηση epub

en: use make-mode for Makefile/make.bat
el: χρησιμοποιήστε το make-mode για το Makefile/make.bat

en: use no config file at all, only -D options
el: να μη χρησιμοποιηθεί κανένα αρχείο παραμετροποίησης, μόνο επιλογές -D

en: variable
el: μεταβλητή

en: version of project
el: έκδοση του έργου

en: while setting up extension %s:
el: κατά τον καθορισμό της επέκτασης %s

en: write "todo" entries that can be shown or hidden on build
el: γράψτε εγγραφές "todo" οι οποίες μπορούν αν εμφανίζονται ή να αποκρύπτονται κατά τη μεταγλώττιση

en: write all files (default: only write new and changed files)
el: εγγραφή όλων των αρχείων (προεπιλογή: εγγραφή μόνο νέων και αλλαγμένων αρχείων)

en: write warnings (and errors) to given file
el: προειδοποιήσεις εγγραφής (και σφάλματα) στο δοθέν αρχείο

en: writing
el: εγγραφή

en: writing %s file...
el: εγγραφή %s αρχείου...

en: writing additional files
el: εγγραφή επιπρόσθετων αρχείων

en: writing error: %s, %s
el: καταγραφή λάθους: %s, %s

en: writing message catalogs...
el: εγγραφή καταλόγων μηνύματος...

en: writing output...
el: εγγραφή εξόδου...

en: writing summary file...
el: εγγραφή αρχείου σύνοψης
